Препоручено

  • Српски топоними у Албанији

    Да је изворни назив Арбаније заправо Рабно говори нам и натпис са цркве Светог Јована Владимира коју је подигао арбанашки (раб’нски) великаш Карло Топија (Теопија). Тамо је потписан управо старим називом ове области која по свему судећи значи РУБНО ПОДРУЧЈЕ, будући да се у старосрпским дијалектима југа У често мења са А (Пример РУКА=РАКА). Тако се у данашњем македонском рубно каже рабно…

    ...
  • Племе Кучи - Етимологија и генетско порекло

    Реч Kуч, са дугим У, дакле KУУУЧ, као што сам већ рекао постоји и данас као српско и украјинско презиме. У Словенији знамо за презиме Kучан, а у словенском свету познато је и презиме Kучма.. У Србији познат је Kучај, односно Kучајске планине, као и град Kучево. Сличних топонима у нашим крајевима има на десетине. Ипак, то није сметало бечко-берлинским ђацима да у књиге и уџбенике убаце верзију по којој име племена Kуча потиче од албанске речи KУЋ што значи црвен. Пре свега, дакле, не ради се о речи KУЧ већ KУЋ и значи ЦРВЕН. Зашто би Kучи били означени црвеном бојом?? Има ли неки црвени Kуч ….

    ...
  • Српство Дубровника - Заборављена историја

    Српство Дубровника. Данас то звучи незамисливо. Али пре само стотинак година Српска странка је побеђивала на градским изборима у овом граду. Опозициону Народну странку водио је Луко Зоре, аутор књиге Дубровчани су Срби. Да, сви документи с краја 19.века показују да је и након формирања модерне хрватске нације, Дубровник био насељен Србима. Hрватима је то данас незамисливо будући да им кроз медије и образовање намећу бесмислену догму о томе да су сви становници Хрватске Хрвати. Ипак, чак и њима препоручујемо да одгледају ову емисију. Не да би нешто променили у својим схватањима јер то се неће десити, већ да би нешто научили о прошлости својих градова и култури својих предака…

    ...